Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/169353/virtual/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 142
Buď zkoumající. Buď Ty. - Co to je rešerše a proč mít rešerši než se pustíte do výzkumu

Před mnoha lety jsem začala tvořit rešerše. Dělat rešerše není úplně zvykem. Dost často s velkým odstupem času zjistíme, že jsme začali badatelskou práci a měli jsme prostě málo informací.  Rešerše vnímám jako velmi užitečného (ale ne vždy doceněného) pomocníka. Rešerše umožňují se rychle zorientovat, mít přehled, vnímat více souvislostí. Začínat tam, kde ostatní skončili a nevymýšlet znovu kolo. Co rešerše je? Proč ji mít V čem je užitečná? O tom je tento článek. 

Co to rešerše je? 

Obecně je rešerše souhrn informací na dané téma. Jde o to, že díky rešerši máte zhuštěné informace z mnoha zdrojů v přehledném formátu.

To umožňuje se během velmi krátké doby seznámit se širokým záběrem poznatků z dané oblasti. Rešerši je dobré udělat v okamžiku, kdy vás napadne myšlenka na realizaci nějakého výzkumu (v podstatě je jedno, zda se jedná o náš vlastní výzkum nebo vysokoškolskou práci).

Díky rešerši zjistíte:

~ Dostupnost a vhodnost literárních zdrojů pro vaši práci

Odhalíte, jak jste na tom se s přístupem k literatuře. Je jí dost a obsahuje vhodné zdroje, ze kterých můžete čerpat?  

Někdy se ukáže, že zdrojů literatury je k vašemu zdrojů málo a jsou těžko dostupné. Je to zjištění, které vám umožní si jinak nebo lépe vymezit téma vašeho výzkumu. Je dobře, že jste na to přišli hned na „startu“. Někdy se setkávám i s tím, že k tomuto zjištění až dojde v polovině práce a studenti se pokouší si téma změnit dodatečně. Proto je opravdu dobré udělat si rešerši hned, jakmile začnete o tématu uvažovat.

Můžete taky zjistit, že literatury je dost a je pro vás dostupná. Skvělé!

Ideální je, pokud zjistíte, že vás studování tématu baví. Můžete to vnímat jako znamení, že máte dobře vybrané téma

~ Jak probíhaly výzkumy jiných výzkumníků

Rešerše vám taky umožní poznat způsob, jak bádali už ti před vámi. Tyto informace vám mohou pomoci nastavit váš výzkum

~ Co zkoumali výzkumníci před vámi, jakých souvislostí si všímali a co už zjistili

Je důležité si všímat, co zkoumali výzkumníci před vámi, které souvislosti je zajímali a co už zjistili. To vám pomůže:

  • zjistit, co potřebujete vyzkoumat, aby váš výzkum byl smysluplný a přínosný;
  • lépe zformulovat své výzkumné otázky. 

A to všechno se odrazí ve vašem dotazníku nebo v otázkách vašeho rozhovoru - zeptáte se tak, že vám váš výzkum přinese odpovědi, které potřebujete znát.

To znamená si udělat: u neakademických výzkumů minimálně jednoduchou rešerši; pro bakalářské a magisterské práce humanitních oborů důkladné vymezení pojmů v teoretické části práce - výchozím bodem je právě často rešerše nebo i literární přehledová studie).

Rešerše je tedy pomocníkem, který vám může hodně pomoct. Určitě to není ztráta času - naopak: může vám ušetřit několik oklik a slepých uliček.