Máte toho moc, děláte tohoto moc a stejně to moc nefunguje. To, co chcete, mizí v mlze. Nedosahujete cílů, jak byste si představovala. Frustrace. Gretchen Rubin říká, že to může být tím, že jsme vyhovovačky, zpochybňovačky nebo rebelky. Tahle typologie mi funguje, proto ji sdílím. Znalost své tendence, jak fungujeme, totiž s sebou přináší poznání, co na nás samotné nejlépe platí, a co můžete využít jako svůj katalyzátor. Samotná četba článku a využití odkazu na konci na test autorky může fungovat jako test. Můžete zkusit, jestli jsem se trefila. Na frustraci je super zkusit věci jinak a dosáhnout alespoň svého malého cíle. To se vážně lépe udělá, když znáte svou tendenci.
Typologii Gretchen Rubin jsem objevila v knize: Pořádek v pokoji, pokoj v duši* (o frustraci z nepořádku si povíme zase příště :-). Gretchen vymyslela typologii, kterou vysvětlila, jak lidé reagují na očekávání. Zeptejte se sama sebe, jak reaguji na vnější očekávání a jak reaguji na vnitřní očekávání?
Jak reaguji na vnější očekávání?
Vnější očekávání mohou být: prosba přítele; dodržení pracovního termínu, email s pokyny od třídního učitele vašeho dítěte; výtka lékaře, termín splatnosti.
Jak reaguji na vnitřní očekávání?
Vnitřní očekávání mohou být: osobní plány, vlastní koníčky a trávení volného času, novoroční předsevzetí, rozhodnutí více cvičit, zahájení práce na vlastním projektu, sebeprezentace.
Podle toho, jak reagujete na vnější nebo vnitřní očekávání, máte tendenci být:
Vyhovovač/ka: nejvíce reagujete na vnější očekávání a málo realizujete to, co chcete vy sama?
Přepracovala jste materiály pro ostatní, doletěla na třídní schůzku, nakoupila zdravou stravu, ale pořád si slibujete, že fakt jako každý den budete cvičit anebo napíšete něco sebeprezentačního. Pustíte si seriál, a do toho vyřešíte několik požadavků rodinných příslušníků? Vypadá to, že potřebujete vyhovět. Pro realizaci akce potřebujete vnější odpovědnost. Takže: někomu něco slibte, někam se objednejte, učiňte veřejné prohlášení. Nebo mi napište na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.! Myslím to vážně. Připravuji letní odpovědnost pro vyhovač/ky, krátkou na několik málo minut na pár dní. Pojďte do toho se mnou. Bacha na to, vyhořelé vyhovovač/ky se mají tendenci stát alternativními rebelkami!
Zpochybňovač/ka: Spíše odoláváte vnějším očekáváním a více realizujete svoje vnitřní očekávání?
Máte svoje skvělé plány o věcech, o kterých jste přesvědčená, že jsou báječné? Vnější očekávání typu termín, metodický pokyn, soubor pravidel, prosby kolegů vás moc nezajímají? Vypadá to, že jste zpochybňovač/ka. Na vnější očekávání nereagujete, pokud ovšem vám nedávají smysl. Když v tom vidíte smysl, akce se začíná hýbat. Mohlo by to fungovat tak, že čím více si zdůvodníte smysl celé akce, tím více pravděpodobněji budete úspěšnější.
Rebel/ka: Děláte, co chcete, tehdy, když chcete?
Rebel/ky jsou rezistentní vůči vnitřní i vnějším očekáváním. Úplně a fatálně. Místo seznamu co by se dalo udělat, je lepší si vést seznam, co by se dalo udělat, pokud na to jednoho dne bude chuť. Případně něco vnímat jako výzvu anebo opačnou akci: “Jako jestli si myslí, že nedočtu tenhle článek, tak to se teda šeredně, ale fakt hodně šeredně plete.”
Pro úplnost dodávám, že typologie ještě obsahuje i 4 typ: dodržovač/ky. Jenže tomuto typu toho dost klape, takže jsem si dovolila to pustit.
Zkouška, jestli to funguje:
Gretchen Rubin má na svém webu test. Test najdete tady: test 4 tendence. Test je v angličtině. (Strýček překladač Google rád pomůže, pokud potřebujete). Můžete zkusit si ho udělat. Asi tušíte?
A teď:
- Dočetla jste až sem a udělala jste si test, protože je to tady napsané. A jste vyhovovač/ka? :-)
- Dočetly až sem a udělala jste si test, protože vám dává smysl, co říkám? Zpochybňovač/ka? :-)
- Chtělo se vám to dočíst? Vidíte v tom vaši dnešní výzvu - rebel/ka? :-)
Ať už jste zjistila o sobě cokoliv, je to bezva, každé sebepoznání nás může posunout. Přeji, ať se Vám daří!
Foto Drew Dizzy Graham na Unsplash